تاریخ امروز: پنجشنبه، ۲۷ جوزا/خرداد ۰۰

«اختطاف، کشتار و باج‌گیری از ترکمن‌ها در شمال به یک امر معمول تبدیل شده»

Tukmanha 1
پربیننده‌ترین‌ها

شماری از بزرگان قوم ترکمن‌ ولایت بلخ از بی‌توجهی حکومت در بخش تأمین امنیت‌ این قوم انتقاد می‌کنند و می‌گویند، اختطاف کودکان، کشتار جوانان و باج‌گیری از آنان در ولایت‌های شمال کشور به یک امر معمول تبدیل شده است.

آنان امروز (شنبه، ۱۵ قوس/آذر) در نشست اعتراضی زیر نام «ترکمن‌ها، قربانیان فراموش شده» در کابل می‌گویند، روز به روز زورگویی و اختطاف از سوی زورمندان مسلح در برابر ترکمن‌ها افزایش می­‌یابد، اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی حکومت برای رسیده‌گی به پرونده‌های خشونت علیه این قوم صورت نگرفته است.

 قربان‌مراد مراد، رئیس شورای ترکمن‌ها حکومت را برای نجات جان یک کودک از چنگ اختطاف‌گران در بلخ به بی‌توجهی متهم می‌کند و می‌­گوید، تاکنون هیچ پروندۀ اختطاف مربوط به این قوم بررسی نشده است.

عبدالحمید مرادی، عضو شورای همبسته­‌گی قوم ترکمن اختطاف عبدالرووف، کودک ۹ ساله را در شهر مزارشریف نمونه‌یی از این خشونت‌ها می‌داند.

عبدالرووف دانش آموز یکی از مکتب‌های خصوصی در شهر مزارشریف نزدیک به یک‌ونیم ‌ماه پیش هنگام رفتن به مکتب از سوی اختطاف‌گرانی که لباس نظامی داشتند ربوده شد و تاکنون پولیس و امنیت ملی ولایت بلخ هیچ سرنخی از این کودک، پیدا نکرده‌اند.

ابراهیم هارون، یک‌تن از نزدیکان عبدالرووف می­‌گوید، در این مدت اعضای خانوادۀ این کودک هیچ‌گونه آرامش روحی و جسمی ندارند.

منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ به سلام‌وطندار می‌­گوید، قرار است که تا دو روز آینده یک تیم کشفی و امنیتی از مرکز به این ولایت بیایند و برای رهایی افراد اختطاف‌شده تحقیقات‌ را آغاز کنند.

به گفتۀ او، در جریان بیش از یک ماه گذشته نهادهای امنیتی و کشفی برای رهایی عبدالرووف پنج عملیات را در بخش‌هایی که گمان می‌رفت محل نگه‌داری این کودک باشد انجام داده‌اند، اما این عملیات‌های نتیجه‌یی در پی نداشته است.

بزرگان قوم ترکمن با صدور قطع‌نامه‌یی سه ماده‌یی خواهان تأمین امنیت، توسعۀ متوازن و مشارکت سیاسی در نهادهای دولتی و بررسی پرونده‌های اختطاف در ولایت بلخ شده‌اند.

آنان هشدار می‌دهند و می­‌گویند، در صورتی‌­که به این خواست‌‌های‌شان توجه نشود، دست به اعتراضات گستردۀ مدنی­ خواهند زد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام