تاریخ امروز: پنجشنبه، ۲۷ جوزا/خرداد ۰۰

نبود وسایل آزمایش کرونا در هرات؛ از پنج روز هیچ آزمایشی صورت نگرفته است

Afghan health workers wearing protective gear wait to check passengers who arrived from China as a preventive measure for Coronavirus, at the Hamid Karzai International Airport in Kabul, Afghanistan, Monday, Feb. 3, 2020. Screening has begun in all airports and land ports in Afghanistan, especially of those who arrive from China. (AP Photo/Rahmat Gul)
پربیننده‌ترین‌ها

از پنج روز به این‌سو هیچ بیمار مشکوک به کرونا در هرات آزمایش نشده است. محمد‌رفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت هرات می‌گوید، به دلیل نبود مواد مخصوص به نام «تیور ۰۱ و ۰۲» در آزمایشگاه ویروس کرونا در این ولایت، از پنج رو به این‌سو هیچ آزمایشی صورت نگرفته است.

به گفتۀ او، این مواد در کابل نیز وجود ندارد و قرار است از خارج خریداری شود. آقای شیرزی می‌گوید که از پنج روز به این‌سو بیش از ۶۵۰ بیمار مشکوک به ویروس کرونا از چهار ولایت حوزۀ غرب در انتظار انجام آزمایش هستند. از این میان ۷۰ درصد آن زنان‌اند.

سخنگوی ریاست صحت هرات می‌گوید، در صورتی‌که این مواد مخصوص آزمایش به این ولایت نرسد، نمونه‌های گرفته‌شده از افراد مشکوک به کرونا برای آزمایش به کابل فرستاده خواهد شد.

در جریان پنج روز گذشته ۵ بیمارمشکوک به کرونا در شفاخانۀ کووید-۱۹ شیدایی هرات جان باخته‌اند. هم‌چنان روزانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در شفاخانه‌ها و مراکز صحی دولتی و خصوص در هرات آزمایش می‌شوند و در چهار ماه گذشته بیش از ۸۰ هزار فرد مشکوک به کرونا در این ولایت زیر آزمایش‌های کلینیکی قرار گرفته‌اند.

شماری از بیماران مبتلا به کرونا در هرات به سلام‌وطندار می‌گویند، برای انجام آزمایش کرونا با مشکلات زیادی روبه‌رواند.

از آغاز شیوع ویروس کرونا در هرات، تاکنون ۷ هزار و ۱۷۴ تن به این ویروس مبتلا شده‌اند که ۲۵۶ تن جان باخته و ۶ هزار و ۲۸ بیمار صحت‌یاب شده‌اند. شمار فوتی‌های مشکوک به ویروس کرونا در هرات نیز به ۸۰ تن می‌رسد که تاکنون نتایج نمونه‌های گرفته‌شده از آنان مشخص نشده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام