تاریخ امروز: پنجشنبه، ۳ سرطان/تیر ۰۰

معترضان در اتریش: سازمان‌های حقوق بشری در برابر جنایات پولیس ایران سکوت نکنند

ATRISH
پربیننده‌ترین‌ها

شلیک و به آتش‌‌کشیدن موتر حامل پناه‌جویان افغانستانی از سوی پولیس ایران، با واکنش گستردۀ ملی و بین‌المللی روبه‌رو شد. اکنون دامنۀ این واکنش‌ها و اعتراض‌ها به کشورهای اروپایی رسیده‌است.

روز گذشته، ده‌ها تن از پناه‌جویان افغانستانی و شهروندان اتریش در ویانا، پایتخت این کشور، گرد آمدند و به آتش‌کشیدن موتر حامل پناه‌جویان افغانستانی از سوی پولیس ایران را نکوهش کردند.

آنان دولت افغانستان را به بی‌پروایی متهم می‌کنند و از سازمان‌های حقوق بشری خواستار پی‌گیری و به کیفر رساندن عاملان این رویداد شده‌اند.

یکی از معترضان به سلام‌وطندار می‌گوید که شهروندان افغانستان تنها در ایران مورد بدرفتاری قرار نمی‌گیرند و دامنۀ این بدمهری در کشورهای اروپایی نیز پهن است.

یک شهروند اتریش که در این گردهمایی، شهروندان افغانستان را همراهی می‌کرد، به سلام‌وطندار می‌گوید: «من امروز این‌جا استم، در میان معترضانی که برای خون هم‌وطنان‌شان دادخواهی می‌کنند. جفایی که در حق شهروندان افغانستانی روا داشته می‌شود، کم‌تر در رسانه‌ها گزارش می‌شود و ما برای تحقق عدالت و پیش‌گیری از وقوع چنین جنایاتی، صدا بلند می‌کنیم.

 معترضان در این گردهمایی به صورت نمادین آتش برپا کرده و دولت افغانستان را نسبت به آن‌چه که در ماه‌های اخیر اتفاق افتاد، به بی‌پروایی متهم کردند.

یکی از معترضان که در شکل‌دهی این اعتراض نقش داشته، می‌گوید که پس از راه‌اندازی این اعتراض، از حکومت افغانستان تماس دریافت کردیم و آنان از هیچ چیزی با خبر نبودند. به گفته او، آنان تاکنون در بیست کشور اروپایی علیه استبداد و ظلمی که در حق شهروندان افغانستان روا داشته می‌شود، گردهمایی تنظیم کرده‌اند.

آنان از سازمان‌های جهانی به ویژه سازمان ملل متحد و دیده‌بان حقوق بشر خواستار پی‌گیری اتفاق‌های اخیر شدند.

معترضان می‌گویند، بدرفتاری پولیس و مرزبانان ایرانی با کارجویان افغانستانی تازه‌گی ندارد، اما آتش زدن موتر پناه‌جویان کاری‌ست خلاف تمامی ارزش‌های انسانی و حقوق بشری.

پس از به آتش‌کشیدن موتر حامل کارجویان افغانستانی از سوی پولیس ایران، دولت افغانستان برای بررسی این رویداد هیأتی اعزام کرد تا با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کند.

عبدالغفور لیوال، سفیر کابل در تهران که به منظور بررسی این رویداد به شهر یزد ایران سفر کرده بود، گفت که مقام‌های ایرانی شلیک پولیس به موتر حامل پناه‌جویان افغانستانی را پذیرفته‌اند. به گفته او، در این رویداد ۳ شهروند افغانستانی کشته شدند و پنج تن دیگر زخمی برداشتند.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام