تاریخ امروز: چهارشنبه، ۲۶ جوزا/خرداد ۰۰

طالبان راه‌های آمد و شد ۳۰ هزار باشندۀ ولسوالی «پاتو»ی دایکندی را مسدود کرده‌اند

Daikundi-1
پربیننده‌ترین‌ها

مسئولان محلی در ولایت دایکندی می‌گویند که جنگ‌جویان گروه طالبان از چهار ماه به این‌سو راه‌های مواصلاتی ولسوالی «پاتو»ی این ولایت را مسدود کرده‌اند.

سید طاهر اعتمادی، ولسوال پاتوی ولایت دایکندی به سلام‌وطندار می‌گوید که در پی درگیری‌های چهار ماه اخیر طالبان، راه‌های آمد و شد ۳۰ هزار باشندۀ این ولسوالی به بازارهای ولایت‌های ارزگان و کندهار مسدود شده است.

به گفتهٔ او، هفتاد درصد از باشنده‌گان این ولسوالی مواد خوراکی و غیرخوراکی‌شان را از بازارهای ولایت ارزگان و کندهار به دست می‌آوردند که در پی درگیری و حضور فعال گروه طالبان، این امکان از باشنده‌گان ولسوالی پاتو ربوده شد.

او افزود که در این چهار ماه باشنده‌گان ولسوالی پاتو به دارو و مواد غذایی دست‌رسی نداشتند.

ماه‌های جوزا و سرطان امسال، بدترین ماه‌ها برای باشنده‌گان ولسوالی پاتوی دایکندی بود. درگیری بین نیروهای امنیتی و طالبان در این ولسوالی یک ماه و ۲۶ روز به درازا کشید.

باشندگان ولسوالی پاتو می‌گویند که جنگ‌جویان گروه طالبان به‌طور برنامه‌ریزی‌شده راه‌های مواصلاتی این ولسوالی را مسدود کرده‌اند.

به گفتۀ باشنده‌گان ولسوالی پاتو، بهای دارو و مواد غذایی و غیرغذایی در این ولسوالی دو برابر شده و در مواردی دست‌نیافتنی است.

غیرت‌علی جواهری، عضو شورای ولایتی دایکندی می‌گوید که جنگ‌جویان گروه طالبان دو راه مهم این ولسوالی را که به ولایت‌های ارزگان و کندهار وصل می‌شود، مسدود کرده‌اند و به کسی اجازۀ رفت و آمد نمی‌دهند.

او می‌گوید که باشنده‌گان محل بارها از طالبان درخواست بازگشایی این راه‌ها را کرده‌اند، اما نتیجه‌یی در پی نداشته است.

او افزود، در صورتی که راه‌های مواصلاتی ولسوالی پاتو در فصل سرما هم‌چنان مسدود بماند، فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

دایکندی، در مرکز افغانستان از ولایت‌های امن به حساب می‌آید. ولسوالی کجران و پاتوی این ولایت به‌دلیل هم‌مرزبودن با ولایت‌های کندهار و ارزگان ناامن است و طالبان چهار ماه می‌شود در این دو ولسوالی حضور و فعالیت گسترده دارند و راه‌های مواصلاتی آن را مسدود کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام