تاریخ امروز: پنجشنبه، ۲۷ جوزا/خرداد ۰۰

Asset 1SWN

یوناما: از هر ۱۰ غیرنظامی که در افغانستان کشته می‌شوند، ۴ تن زن و کودک‌اند

4790370

یوناما در اعلامیه‌یی که به مناسبت بیست‌مین سالگرد قطع‌نامۀ ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد نشر کرده، با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در افغانستان گفته است که از هر ده غیرنظامی که در این کشور کشته می‌شوند، چهار تن آن را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

در اعلامیۀ یوناما که امروز شبنه، دهم عقرب، نشر شد، تأکید شده است که یوناما از دست‌آوردهای زنان صلح‌ساز افغانستانی حمایت می‌کند.

یوناما در این اعلامیه از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواهان کاهش خشونت‌ها، به شمول خشونت‌های جنسی شده است.

در اعلامیه تصریح شده است که یوناما از زنان و مردان هیأت مذاکره‌کنندۀ افغانستان که برای حفظ دست‌آوردهای زنان مذاکره می‌کنند، حمایت می‌کند.

یوناما تأکید کرده که طرف‌های درگیر جنگ از فرصت تاریخی به دست‌آمده برای برقرای صلح استفاده کنند و همه برای ساختن آیندۀ بهتر نقش برابر و یک‌سان داشته باشند.

اعلامیه افزوده است که گروه سفیران دوست زنان افغان در کابل که متشکل از نماینده‌گان، آسترالیا، دانمارک، شبکه‌ توسعه‌یی آغاخان، کانادا، هالند، سازمان هم‌کاری‌های اسلامی، ترکیه، انگلستان، سازمان ملل متحد و ایلات متحده امریکا است، از حضور زنان در مذاکرات صلح حمایت می‌کند.

استیفانو پونتیکورو، سفیر غیرنظامی ناتو برای افغانستان در رشته توییتی گفته است که حقوق زنان، قدرت‌مندترین اصل برای رسیدن به صلحی دوام‌دار است و ناتو برای دست‌یابی به صلح، در کنار زنان افغانستان ایستاده است.

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام