تاریخ امروز: چهارشنبه، ۲۶ جوزا/خرداد ۰۰

«مزد در برابر کار» قرارداد جدید ادارۀ احصائیه با کارمندان توزیع شناس‌نامه‎

ID 1
پربیننده‌ترین‌ها

ادارۀ ملی احصائیه و معلومات کارشیوۀ جدید مبنی بر «مزد در برابر کار» را طرح کرده است که بر اساس آن در بدل توزیع هر شناس‌نامه ۵ افغانی به کارمندان مراکز توزیع شناس‌های الکترونیکی پرداخت می‌شود.

کارمندان این اداره از ایجاد کارشیوۀ جدید شاکی‌اند و می‌گویند، با تطبیق این کارشیوه امتیازات آن‌ها در مقایسه با گذشته کاهش می‌یابد.

کارمندان مرکز توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیکی می‌گویند که ادارۀ ملی احصائیه و معلومات از جملۀ اداره‌هایی است که هیچ‌گاه معاش کارمندانش را سر وقت پرداخت نمی‌کند.

این کارمندان می‌گویند، کارشیوۀ جدید مشکلاتی را برای کارمندان ایجاد کرده است؛ زیرا به گفتۀ آنان، در صورتی‌که مراجعه‌کننده برای گرفتن شناس‌نامه نباشد، معاشی هم وجود نخواهد داشت.

به گفتۀ کارمندان مراکز شناس‌نامه‌های الکترونیکی، شماری از کارمندان مراکز توزیع شناس‌نامه از روی مجبوری قراردادهای‌شان را امضا کرده‌اند، اما شمار دیگر آنان استعفا داده‌اند.

کارمندان معترض مراکز توزیع شناس‌های‌ الکترونیکی می‌گویند، یک‌بار بر اساس این کارشیوه قرارداد‌های‌شان را امضا نکرد‌ند؛ اما به آنان گفته شد که در صورت نپذیرفتن این کارشیوه افراد دیگر به جای‌شان مقرر خواهند شد. آنان می‌گویند، به دلیل مشکلات اقتصادی و از دست‌ندادن این فرصت هرچند انده‌ک، ناگزیر به پذیرفتن این کارشیوه شده‌اند.

یکی از کارمندان ادارۀ ملی احصائیه و معلومات که نخواست از او در گزارش نام برده شود به سلام‌وطندار می‌گوید، از ناچاری قرارداد را پذیرفته است؛ چون اگر این قرارداد را امضا نمی‌کرد، از کار اخراج می‌شد.

ادارۀ ملی احصائیه و معلومات اما دلیل ایجاد کارشیوۀ جدید را تسریع روند کار و جلوگیری از کارشکنی عنوان می‌کند. رویینا شهابی، سخنگوی این اداره می‌گوید، برای ارایۀ خدمات بهتر به مراجعه‌کننده‌گان ناگزیر به طرح کارشیوۀ مزد در برابر کار شده‌اند.

پیش از این نیز شکایت‌هایی از وجود مشکلات در پرداخت معاش کارمندان ادارۀ ملی احصائیه و معلومات و تأخیر در آن مطرح شده بود. چندی پیش به دلیل نبود بودجه شماری از کارمندان این اداره اخراج شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام